Imieniny:
Strona główna

PRACOWNIA ENDOSKOPOWA


Lekarz Kierujący:                                                                                         Pielęgniarka :
Tadeusz Buchowski                                                                                   Jolanta Piwowarczyk
Specjalista chirurgii ogólnej                                                                                                                                                
                                                                                                                                                                                                                                                      

Lekarz kierujący tel. 89/767 22 71 / 261

 

Pracownia świadczy usługi z zakresu endoskopii górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego dla pacjentów Szpitala oraz pacjentów ambulatoryjnych. W zakresie badań górnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywane są badania gastroskopowe i duodenoskopowe (oraz ECPW) z lokalizacją zmian i pobieraniem materiału do badań histopatologicznych oraz testy ureazowe, jak również procedury lecznicze takie jak np.tamowanie krwawień czy usuwanie zmian naczyniowych. W zakresie dolnego odcinka przewodu pokarmowego wykonywane jest pełne badanie kolonoskopowe, oraz rektoskopowe.Z procedur diagnostycznych wykonywane jest pobieranie materiału do badań histopatologicznych wraz z lokalizacją zmian. W ramach postępowania leczniczego wykonywane są zabiegi endoskopowej polipektomii, oraz tamowanie krwawień i usuwanie zmian naczyniowych.


Gastroskopia jest badaniem endoskopowym wykonywanym w celu oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas takiego badania można zobrazować zmiany w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy, jak również ocenić  treść płynną w świetle przewodu pokarmowego i ruchomość jego ścian. 

Badanie umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego, cytologicznego, wykonanie posiewów oraz ocenę obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą bezpośredniego badania (tzw. testu urazowego). Moment pobrania materiału nie jest odczuwany przez chorego i nie wpływa na jego bezpieczeństwo. Gastroskopia jest wykonywana  w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu po badaniu, trwającym zwykle 10-15 minut, można wrócić do swoich zajęć.

Kiedy wykonać gastroskopię?

Bardzo wiele osób ma wskazania do wykonania gastroskopii. Najczęściej badanie jest konieczne z następujących wskazań:

 • wystąpienie objawów dyspeptycznych (bóle brzucha, zgaga, wzdęcia),
 • podejrzenie choroby wrzodowej lub nowotworowej żołądka lub dwunastnicy,
 • krwawienie z przewodu pokarmowego,
 • jako badanie przesiewowe lub kontrolne u osób ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (chorzy z wieloletnią chorobą refleksową przełyku, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka),
 • okresowo u chorych przyjmujących na stałe niesterydowe leki przeciwzapalne (jak aspiryna).

Przygotowanie do badania

Przed badaniem (ok. 6 godz.)  należy powstrzymać się od jedzenia. Dopuszcza się wypicie niewielkiej ilości czystej wody – nie później niż 2-3 godz. przed badaniem.

Kolonoskopia jest badaniem, które umożliwia obejrzenie śluzówki całego jelita grubego przy pomocy giętkiego optyczno-elektronicznego kolonoskopu. Wnętrze jelita oświetlane jest światłem przewodzonym w endoskopie światłowodami, a obraz z mikrokamery umieszczonej na końcu przewodu przekazywany jest na monitor telewizyjny.

 

Kolonoskopia jest badaniem bezpiecznym, pozwalającym  zbadać całe jelito grube, a w razie konieczności pobrać materiał do badań histopatologicznych.

 Kiedy wykonać kolonoskopię?

Kololonoskopię wykonuje się:

 • jako badanie profilaktyczne jelita grubego,
 • u pacjentów, którzy mają lub mieli wcześniej usuwane polipy jelita grubego,
 • przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych,
 • do diagnostyki zaburzeń oddawania stolca lub krwawienia z odbytu
 • do diagnozowania zmian w śluzówce jelita powodowanych przez choroby zapalne jelita grubego.

Przygotowanie do badania

Jelito grube musi być dokładnie wyczyszczone ze stolca przed konoloskopią. Przygotowanie polega na spożywaniu specjalnych preparatów czyszczących jelito grube, diecie płynnej, zażywaniu leków przeczyszczających i wykonaniu zaleconych lewatyw przed badaniem.

 

Rektoskopia jest badaniem polegającym na wziernikowaniu kanału odbytu i odbytnicy. Metoda ta umożliwia ocenę stanu morfologicznego błony śluzowej badanego odcinka jelita grubego. Pozwala także na pobranie materiału do badania histopatologicznego i bakteriologicznego. Możliwe jest także usuwanie polipów, ciał obcych i hamowanie krwawienia.

Kiedy wykonać rektoskopię?
 • Krwawienie z odbytu (także tzw. krwawienie utajone - krew w stolcu jest stwierdzana tylko w badaniu laboratoryjnym, a nie jest widoczna gołym okiem).
 • Bóle w okolicy odbytu, podbrzusza.
 • Zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca (stolec taśmowaty, ołówkowaty), daremne parcie na stolec bądź bezwiedne oddawanie stolca.
 • Guzy w odbycie.
 • Sączenie wydzieliny z odbytu.
 • Świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.
 • Inne (wziernikowanie mające na celu pobranie wycinków błony śluzowej, w celu potwierdzenia istnienia niektórych procesów chorobowych np. skrobiawicy).